wtorek, 29 kwietnia 2014

                Aplikacja ogólna zniknie w 2015 roku!?
 

10 kwietnia 2014 r. Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. 

 

Projekt reformuje sposób kształcenia przyszłych sędziów i prokuratorów. Główne zmiany w tym zakresie to likwidacja 12-miesięcznej aplikacji ogólnej oraz 18-miesięcznego stażu referendarskiego (przy aplikacji sędziowskiej). Zmiany te spowodują więc dość drastyczne skrócenie czasu szkolenia, zwłaszcza przyszłych sędziów.

Za wprowadzeniem tego typu zmiany przemawia wejście w życie 7 lipca 2013 r. przepisów (nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych – Dz.U. z 2013 r. poz. 662), które zrewidowały wymogi stawiane kandydatom na stanowisko asystenta sędziego. Od tego momentu nie muszą już oni kończyć aplikacji ogólnej. Dziś wystarczy, że kandydat ma tytuł magistra i odbędzie w ciągu pierwszych dwóch lat zatrudnienia w sądzie staż asystencki.













Do projektu wprowadzono także zapisy, zgodnie z którymi nabór na aplikację ogólną w tym roku szkoleniowym zostanie jeszcze przeprowadzony według starych zasad. I będzie to ostatni rocznik, który będzie się kształcił w tym systemie.

Ponadto senacki projekt przewiduje, iż w trakcie aplikacji przyszli sędziowie będą zdobywali praktyczne doświadczenie w sądach okręgowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz