środa, 12 listopada 2014

Zagraniczne orzeczenia i ugody bez klauzuli wykonalności.
W dniu 6 listopada br. odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji, która zakłada, że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych, a także ugody sądowe oraz dokumenty urzędowe wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, będą mogły być egzekwowane w Polsce bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności.

Analogiczne zasady mają dotyczyć polskich orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych, które będą wykonywane w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych uzupełnia i dostosowuje prawo polskie do przyjętych przez Parlament Europejski oraz Radę rozporządzenia 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych oraz rozporządzenia 606/2013 w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych. Zdaniem wnioskodawcy rozwiązanie to ułatwi wierzycielom egzekwowanie unijnych orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych.



W praktyce nowe przepisy mają skrócić czas egzekwowania długów i zmniejszą koszty obsługi tego procesu. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika zapewni procedura odmowy uznania/wykonania orzeczenia - uruchamiana na jego wniosek. Nowe rozwiązania mają też ułatwić uznawanie i wykonywanie, orzeczonych w sprawach cywilnych za granicą, tzw. środków ochrony np. zakazów zbliżania się do poszkodowanego i przebywania w miejscu jego zamieszkania.

Izba skierowała projekt do dalszych prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Marszałek Sejmu wyznaczył komisji termin przedstawienia sprawozdania do 25 listopada br.

Źródło: www.sejm.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz