wtorek, 15 lipca 2014

Prawo pomocy społecznej - jego nieżyciowe dziś przepisy mogą dotknąć każdego!

Rzecznik praw obywatelskich rozpoczął działania celem zmobilizowania polskiego ustawodawcy do doprecyzowania przepisów ustawy ws prawa pomocy społecznej, aby jednoznacznie wskazywały, że najbliżsi krewni nie muszą ponosić kosztów pobytu w placówce całodobowej opieki członka rodziny, jeżeli wcześniej nie wywiązywał się on ze swoich obowiązków małżeńskich lub rodzicielskich.

Zgodnie z obowiązującym bowiem art. 61 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w sytuacji gdy osoba umieszczana w domu pomocy społecznej (DPS) nie jest w stanie sama pokryć całkowitych kosztów pobytu, obowiązek ich współfinansowania spoczywa na małżonku, zstępnych, wstępnych, a dopiero na końcu na gminie. 

Krewni ci nie mogą uchylić się od wnoszenia opłaty nawet w sytuacji, gdy np. kierowany do DPS rodzic stosował wobec zobowiązywanego teraz do płacenia dziecka przemoc, był pozbawiony władzy rodzicielskiej lub dawno je opuścił.



Małżonkowie, dzieci, wnuki oraz rodzice są zwolnieni z konieczności wnoszenia opłaty, jedynie wówczas gdy ich dochody nie przekraczają kwoty stanowiącej 300 proc. kryterium obowiązującego w pomocy społecznej (czyli 1053 zł). 

W pozostałych sytuacjach, więź pokrewieństwa powoduje przymusowe pokrywanie kosztów życia nawet osoby, z którą zobowiązani nie utrzymują żadnych kontaktów. Przymusowość ta wyraża się w wydaniu decyzji administracyjnej bez wpływu na treść decyzji przez obowiązanych.

Mamy nadzieję, że kroki podjęte przez Rzecznika Praw Obywatelskich przyczynią się do szybkiej zmiany w/w przepisów i wprowadzenia możliwości uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego na zasadzie art. 144 (1) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz