niedziela, 21 września 2014


Nabycie nieruchomości w licytacji komorniczej.

Co trzeba sprawdzić koniecznie przed przystąpieniem do w/w licytacji:
I. Operat szacunkowy nieruchomości.
II. Księga wieczysta nieruchomości.
III. Przebieg sprawy egzekucyjnej.

W tej części notatki przedstawię opis do pkt I.

Przy sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości zawsze jest sporządzany operat szacunkowy. Można go obejrzeć albo w kancelarii komorniczej albo w sądzie, w którym licytacja będzie się odbywać. 

Jeśli okaże się, że operat jest w kancelarii komorniczej, należy upewnić się telefonicznie kiedy operat można obejrzeć (zwykle kancelarie mają organizowane dwa razy w tygodniu przyjęcia interesantów, a czasem zapraszają chętnego nabywcę nieruchomości poza przyjęciami interesantów) podając sygnaturę akt komorniczych KM …./... (np. KM 2345/12). 

Jeśli okaże się, że operatu w kancelarii komorniczej nie ma, należy spytać pod jaką sygnaturą sądową operat znajduje się w sądzie, w którym sądzie, w jakim wydziale sądu. Wówczas należy zadzwonić do sądu (właściwego wydziału w sądzie) i zamówić akta sprawy zaznaczając, że będzie się licytantem nieruchomości sprzedawanej przez komornika i podać sygnaturę akt sądowych (zwykle to I Co, II Co).

Oglądając operat należy... - krótka instrukcja obsługi.

1) zwrócić uwagę na to, kto jest wpisany w operacie jako właściciel nieruchomości (ile jest tych osób; czy czasem postępowanie egzekucyjne nie jest prowadzone tylko przeciwko Kowalskiemu, a nieruchomość należy do Kowalskiego, Nowaka, Kota – wtedy może okazać się, że licytowany jest udział w nieruchomości, nie zaś cała nieruchomość). 




2) zwrócić uwagę czy jest tam informacja o ewentualnym meldunku. Wówczas trzeba uważnie sprawdzić kto jest zameldowany w lokalu mieszkalnym i ile jest tych osób. Im ich jest więcej, tym większy może być problem z pozbyciem się tych lokatorów w przyszłości. 

Trzeba uważać na dzieci zameldowane w lokalu!!! Małoletni poważnie utrudniają eksmisję lokatorów z mieszkania!!! Małoletnich nie można np. eksmitować do noclegowni, podczas gdy pełnoletnich można.

3) sprawdzić czy w stosunku do lokalu obowiązują umowy najmu, dzierżawy (jeśli to grunt niezabudowany), umowy dożywocia.
W sytuacji w jakiej w operacie szacunkowym i księdze wieczystej nieruchomości widnieje umowa najmu, dobrze jest ją w miarę możliwości przeanalizować (taka umowa powinna mieścić się w aktach sprawy egzekucyjnej, do których załączony jest operat szacunkowy), na jaką kwotę czynszu jest zawarta i czy przewiduje kary umowne za jej rozwiązanie przed czasem.

4) Sprawdzić, jaki jest stan lokalu. Operat powinien zawierać takie informacje, zdjęcia lokalu, uwagi. Czasem jednak rzeczoznawcy majątkowi nie są w stanie wejść do lokalu i wobec tego nie ma informacji o stanie lokalu w operacie. Wówczas dobrze jest popytać o to pracownika kancelarii komorniczej, który w lokalu był (zwykle to asesor komorniczy lub aplikant komorniczy).

6 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście nie uczęszczam na licytacje komornicze. Wiem, że można nabyć tam różnego rodzaju nieruchomości, jednak nigdy nie byłem zainteresowany. Wolę samemu się rozejrzeć i wtedy zapytać rzeczoznawcę http://kacprzyk-wyceny.pl jaka może być faktyczna cena takiej nieruchomości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z pewnością samo nabycie nieruchomości jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej osoby. Tak samo jak i sprzedaż mieszkania czy innego lokalu. Ja jestem przekonana, że skup mieszkań powinien być realizowany najlepiej przez osoby mające w tej materii odpowiednią wiedzę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Akurat tak jeszcze nie miałem nigdy okazji nabywać nieruchomości i jestem zdania, że chyba raczej nie będę. Jak zerkałem na ofertę https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html to widziałem że takie nowe budownictwo mnie najbardziej interesuje. Tym bardziej, że jeszcze jest ono w Gdańsku więc w świetnym mieście.

    OdpowiedzUsuń
  5. Na dobrą sprawę droga w jakiej została nabyta nieruchomość dla mnie nie jest ważna. Ja chcę dobrze mieszkać i czuć się w swoim mieszkaniu bezpiecznie. Dlatego moim zdaniem bardzo fajnie sprawdzają się ubezpieczenia nieruchomości. Idealnym rozwiązaniem jest kalkulator ubezpieczeń https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczenia-mieszkania-i-domu gdzie za jego pomocą na pewno otrzymamy ofertę fajnej polisy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Akurat ja również takimi sprawami się jeszcze nie zajmowałem, ale za to wiem jak przy nieruchomościach bardzo istotny jest sam projekt. W każdym razie wiem również, że jak coś to biuro projektowe https://zarzycki-konstrukcje.pl/ zawsze jest w stanie go wykonać.

    OdpowiedzUsuń