środa, 17 września 2014


O postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości 
w licytacji komorniczej słów kilka – cz. I.

Postanowienie o przysądzeniu własności sąd wydaje z urzędu. Wniosku w tym zakresie nie składa ani nabywca ani inny uczestnik postępowania. 

Postanowienie to ma charakter konstytutywny. Oznacza to, iż nabywca nie jest zobowiązany do wykazywania następstwa prawnego po podmiocie uprzednio wpisanym do księgi wieczystej, jako właściciel, zaś prawa osób trzecich nie stanowią przeszkody do wpisu, jeśli nie zostały one zgłoszone w postępowaniu egzekucyjnym – art. 953 § 1 pkt 6 k.p.c. 

W postanowieniu o przysądzeniu własności nieruchomości sąd wskazuje przede wszystkim na osobę nabywcy, określa - zgodnie z opisem i oszacowaniem oraz wydanym uprzednio postanowieniem o przybiciu - nieruchomość, oraz wyraźnie wskazuje czy nabywca zapłacił całą cenę nabycia, czy też na jej poczet została zaliczona wierzytelność nabywcy lub innego wierzyciela, jak też obowiązek dłużnika wydania nieruchomości nabywcy. Sąd na tym etapie wydaje również zarządzenie w przedmiocie utrzymania w mocy służebności. 



Istotne jest zwrócenie uwagi na fakt, iż przed nowelizacją przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w maju 2012 r., prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności stanowiło jedynie tytuł egzekucyjny, który dla swojej skuteczności wymagał jeszcze uzyskania klauzuli wykonalności. W obecnym stanie prawnym, ustawodawca uznał, że dla ułatwienia w sposobie nabywania nieruchomości licytowanej w postępowaniu egzekucyjnym, a co za tym idzie, dla zwiększenia skuteczności egzekucji z nieruchomości, właściwsze jest uproszczenie wykonywania przez licytantów prawa objęcia zakupionej nieruchomości. 

Zgodnie ze znowelizowanym art. 999 § 1 k.p.c., prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym, do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności. Upoważnia on tym samym nabywcę do objęcia nieruchomości wolnej od rzeczy i osób. Jego wykonanie następuje na zasadach określonych przez art. 1046 k.p.c.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz