piątek, 24 października 2014

A u progu już czekają zmiany w postępowaniu karnym wychodzące na przeciw praktycznym problemom ustalania kosztów procesu karnego!

Niedawno Senat przedstawił Sejmowi propozycję zmian do Kodeksu postępowania karnego. Zmiany te zakładają możliwość zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy.

Celem projektowanej nowelizacji jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 listopada 2013 r. (SK 33/2012). 

Trybunał orzekł wówczas, że art. 426 § 2 kpk, w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie nowelizacji z 20 stycznia 2011 r. w zakresie, w jakim nie przewiduje możliwości zaskarżenia postanowienia w przedmiocie kosztów nieopłaconej przez strony pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zasądzonych po raz pierwszy przez sąd odwoławczy, jest niezgodny z art. 78 w zw. z art. 45 ust. 1 Konstytucji.




Jak podkreślają senatorowie, mimo że orzeczenie TK odnosiło się do art. 426 § 2 kpk w brzmieniu sprzed 22 marca 2011 r., pozostaje ono aktualne do dzisiaj. 

Wraz z wejściem w życie ustawy zmieniającej zarówno art. 426 § 1 kpk, jak i § 2 tego artykułu uzyskały nowe brzmienie, jednak wciąż nie czyni ono zadość standardowi wywodzonemu z art. 78 w zw. z art. 45 ust. 1 Konstytucji, w kontekście zaskarżalności postanowień.

Źródło: www.senat.gov.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz